
Stakingsactie 10 juni: locatie gewijzigd naar Dam Amsterdam
mei 21, 2025
Factsheet verzuimcijfers po
mei 22, 2025Steun de petitie tegen de bezuinigingen op de onderwijskansenregeling
Door het schrappen van onder meer de Onderwijskansenregeling (177 miljoen euro) presenteert dit kabinet de rekening aan de 455.000 meest kwetsbare leerlingen in het vmbo en het praktijkonderwijs. Hierdoor ontstaan er grote problemen op scholen waar leerlingen zitten die onderwijs en ondersteuning daarbij het hardste nodig hebben. Zij worden het #kindvanderekening en dat mag niet gebeuren! VO-raad, PO-Raad, Sectorraad Praktijkonderwijs, Stichting Platforms vmbo, Platform TL, AVS, AOb, CNV, FvoV, FNV, LAKS, Ouders & Onderwijs, Stichting voor werkende ouders maken samen een krachtige vuist.
De regeling onderwijskansen ondersteunt VO-scholen met een extra aanbod voor leerlingen, in het hele land: 455.000 betrokken leerlingen. Leerlingen uit sociaaleconomisch achtergebleven wijken, met ouders die niet vanzelfsprekend kunnen ondersteunen en zeker geen huiswerkbegeleiding kunnen betalen. Met dezelfde talenten en capaciteiten kunnen deze leerlingen niet dezelfde resultaten behalen in het onderwijs, als de meeste andere kinderen. Ze hebben een lagere kans op het halen van een diploma en haken eerder af.
Met de onderwijskansenregeling en daarvoor de Regeling leerplusarrangement voortgezet onderwijs, zijn (sinds de jaren 90) mooie resultaten geboekt. Maar zonder deze regeling is het voor veel scholen niet mogelijk dit overeind te houden. Voor een grote groep vmbo-scholen gaat het om 10 tot 15% van hun totale inkomsten die wegvallen. Een greep uit de gevolgen:
– tot vier extra leerlingen per klas
– geen (tot 14% boven de wettelijke onderwijstijd) extra lesaanbod is basisvakken
– geen substantiële huiswerkbegeleiding en tutoring meer
– vervallen van allerlei extra individuele ondersteuning aan leerlingen
– vervallen van de culturele en maatschappelijke verbreding van het schoolprogramma
Het lukt scholen met al deze inzet de leerlingen een positief zelfbeeld en zelfvertrouwen te geven, te voorkomen dat leerlingen doubleren en te realiseren dat vrijwel alle leerlingen doorstromen naar een mbo-opleiding niveau 3/4. Personeel blijft hierdoor ook gemotiveerd en verbonden aan de school.
Op 10 juni heeft Staatssecretaris Paul de Tweede Kamer per brief laten weten dat zij geen ruimte ziet om de onderwijskansenregeling te behouden en dat de bezuiniging niet van tafel gaat.
Vind jij ook dat dit niet kan? Teken dan de petitie, deel die op socials en met je collega’s.